Zajęcia komputerowe

Pracę na komputerze w naszej pracowni komputerowej umożliwiają specjalistyczne peryferia. Należą do nich m.in. klawiatury - takie jak BigKeys, Intellikeys i Maltron. Klawiatura BigKeys umożliwia pisanie osobom z ograniczoną sprawnością manualną. Posiada duże klawisze oraz specjalistyczną nakładkę umożliwiającą przesuwanie dłoni po klawiaturze.

Klawiatura BigKeys.

Klawiatura Maltron jest przeznaczona dla osób piszących jedną ręką. Podkładka pod nadgarstek Maltrona umożliwia ustabilizowanie dłoni i sprawniejsze pisanie tekstów.

Klawiatura Maltron.

Klawiatura Intellikeys jest najbardziej zaawansowana spośród ww. klawiatur. Posiada wymienne nakładki oraz możliwość tworzenia własnych, wprowadzających do komputera nie tylko litery, lecz także, przy pojedynczym naciśnięciu, również całe słowa i zdania.

Klawiatura Intellikeys.

Pracę przy komputerze ułatwiają również specjalistyczne myszki - Kidtrack i Infogrip. Mysz Kidtrack posiada specjalny blokowany zielony klawisz, dzięki któremu łatwo jest przesuwać elementy - blokuje on bowiem lewy przycisk myszki.

Mysz Kidtrack.

Z kolei Infogrip wyróżnia się dużą kulą wskaźnika, dzięki której łatwiej jest przesuwać kursor osobom z problemami ruchowymi.

Mysz Infogrip.

Do pracy często używamy także ekranu dotykowego, dzięki któremu możliwe jest bezpośrednie rysowanie na monitorze komputera. Szczególnie istotne jest to dla dzieci z głębszą niepełnosprawnością intelektualną, które nie potrafią przełożyć poziomego ruchu myszki na pionowy ruch kursora na monitorze.
W wielu przypadkach do zatwierdzania poleceń i wskazywania elementów służą duże przyciski (switche), dzięki którym łatwiej jest wykonać polecenie wciśnięcia klawisza myszy.

Ekran dotykowy, switch.

Szkoła posiada również specjalistyczne oprogramowanie - jak
np. BoardMaker &SD Pro, czy Symword, dzięki któremu uczniowie mogą na zasadzie skanowania elementów pracować z komputerem.