Zajęcia biblioteczne


Młodsi uczniowie naszej szkoły regularnie uczestniczą w zajęciach organizowanych w Filii Nr 16 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, która znajduje się przy ul. Kolistej 17. Podstawowym zamierzeniem nauczycieli i pań bibliotekarek jest rozbudzenie zainteresowań czytelniczych uczniów.
Dzieci dzięki zajęciom w bibliotece mają okazję (niektóre po raz pierwszy) korzystać bezpośrednio z księgozbioru oraz zapoznać się z działalnością biblioteki.


Obserwują sposoby korzystania z katalogów i nabierają umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji.


Przygotowane przez panie bibliotekarki pomoce dydaktyczne dzieci wykorzystują również w czasie lekcji w szkole i w trakcie pobytu w świetlicy. W niektórych spotkaniach bierze udział także młodzież z Gimnazjum nr 7.

 


Tematyka zajęć bibliotecznych jest bardzo różnorodna, a pomysły pań bibliotekarek wciąż niewyczerpalne.W jednym z cykli zajęć, uczniowie zamieniali się w małych podróżników wędrujących szlakami różnych kontynentów. Uczniowie poznajwali ciekawostki dotyczące życia i zwyczajów mieszkańców różnych miejsc na Ziemi. Próbowali smaków z obcych kontynentów, m.in. mogli spróbować trudnej sztuki jedzenia pałeczkami oraz posmakować syropu klonowego.

W bibliotece odbywają się również regularnie spotkania przedświąteczne.


Dzieci w miłej atmosferze w otoczeniu pięknych dekoracji utrwalają zwyczaje i tradycje świąteczne.


Niektóre mamy naszych uczniów na pewno pamiętają konkursy zorganizowane dla nich z okazji Dnia Matki na terenie biblioteki.

Podczas bibliotecznych spotkań dzieci mają również wyjątkową okazję poznania osobiście różnych artystów. Na jednym ze spotkań byli to malarze malujący ustami i stopami. Uczniowie mogli obejrzeć wystawy ich pracy wykonanych za pomocą różnych technik. Dzieci miały też możliwość zobaczenia jak powstaje obraz – artyści chętnie pokazali jak tworzą swoje dzieła.

Zostaliśmy również zaproszeni na wystawę strojów ludowych.

Szczególnie atrakcyjne są zajęcia urozmaicane występami muzycznymi młodych gości z Akademii Muzycznej.


Dzieciom bardzo podobają się występy aktorskie w wykonaniu młodzieży z Gimnazjum nr 7.


W roku szkolnym 2011/12 uczestniczyliśmy w zajęciach na temat twórczości J. CH. Andersena i J. Brzechwy.

Nauczyciele naszej szkoły bardzo cenią sobie możliwość współpracy z biblioteką osiedlową. Dzieci bardzo lubią zajęcia tam organizowane i chętnie chodzą do biblioteki. Wszyscy mamy nadzieję, że współpraca z osiedlową biblioteką będzie trwała do końca świata i o jeden dzień dłużej.

Szkoła Podstawowa nr 116 i Gimnazjum nr 52 w Zespole Szkół nr 21 we Wrocławiu

ul. Piotra Ignuta 28, 54-152 Wrocław, tel./fax: 71/373 88 88

Powered by Joomla 1.7 Templates